Začalo to jako koníček…

Do divoké krásy vlků jsem se zamilovala už jako malá holčička. Vystřihovala jsem si různé fotky a obrázky vlků z časopisů a lepila jsem si je do sešitu, který si dodnes s láskou schovávám; bylo jasné, že jsem našla svoje duševní zvíře.

A z koníčku je životní láska

Po většinu mého mládí pro mě byli vlci láskou platonickou, obdivovanou z dálky a s respektem. O to větší byla moje radost, když jsem v roce 2004 objevila plemeno Československý vlčák a začala jej sledovat. Ačkoliv se jednalo o plemeno psí, uchvátilo mě, jak moc si zachovalo po svých vlčích předcích, ať už vzhledem, tak naprosto individuální povahou. O 6 let později jsem se rozhodla pořídit si svoji první jakovlčí lásku – pana psa dokonalého Eragon Kuklík. Díky němu se mi otevřely nové dveře, které vedly k nové, šedé etapě mého života. S Eragonem jsem cvičila, splnili jsme spolu 2 zkoušky a absolvovali několik výstav, ale nejdůležitější pro mne byly i srazy s ostatními majiteli, protože právě díky nim jsem poznala plemeno Saarloosův vlčák. Dva roky po pořízení Eragona jsem podlehla a pořídila mu malého (i když po čase mnohem, mnohem většího) parťáka, věčné mimino Saarloose Excellent Atrej Miraja, Atreje. Eragon si s Atrejem okamžitě sedli a od začátku se doplňovali svojí nekonfliktní, flegmatickou povahou. I s Atrejem jsme absolvovali několik výstav, ze kterých jsme si často odváželi titul krásy. Atrej měl (a stále má) vzhledem ke svému plemenu úžasnou povahu – je kontaktní a přátelský, rychle se stává oblíbencem u všech, kteří ho poznají.

Měla jsem svoje dva vysněné kluky, ale jelikož jsme od mého dětství měli doma jen psy, po čase jsem začala přemýšlet nad pořízením feny. S plemeny jsem byla již seznámená a měla navázané nějaké kontakty, věděla jsem tedy, co hledám. Co bych si v té své vysněné princezně přála. A tak jsem si vymodlila slečnu dokonalou – Fiore di Estate Vlčí Tlapka. Byla vším, co jsem chtěla a mnohem více; jedinečný a krásný vzhled doprovázela neskutečná kontaktní povaha, ona byla důvodem, proč jsem se rozhodla založit chovatelskou stanici VLČÍ ŠTĚSTÍ.

Naprosto neplánovaně se k nám do smečky dostala i Asma Zara Miracle Mia, kterou jsme adoptovali jako osmiměsíční štěně. Zarinku jsme viděli nabízenou k adopci na Facebooku a jako bychom byli postrčeni rukou osudu, spontánně jsme se rozhodli o rozšíření smečky o čtvrtého psa. Zara si nás okamžitě získala svým šarmem a zapadla do smečky, jako by tam byla odjakživa. Právě ona mi nakonec splnila můj velký sen a dala mé chovatelské stanici první vrhy a díky nim i novou rodinu – majitele mých „vlčích“ miminek.

Po objevení plemene Saarloosův vlčák mi zůstalo v hlavě poslední přání, které jsem si toužila jako chovatel splnit. Narozdíl od vlčáka Československého byl Saarloos představen ve dvou standardních zbarveních, z něhož jedna byla lesní hnědá. Úžasná zrzavá zvířata mě uchvátila již od začátku a po čase bylo jasné, že si jednou splním další sen – pořízení zrzavé fenky. Čas k jeho splnění přišel na podzim roku 2018, kdy se na svět podívala nádherná štěňata vrhu D ze stanice Ryjan a já si necelé dva měsíce na to přivezla domů maličkou „lištičku“ – Desire Safira Ryjan.

Principy chovatelské stanice

Jako každý správný chovatel se při chovu soustředím na kvalitu – zajímavým vzhledem a/nebo rodokmenem začínaje, co nejlepším chovatelským servisem konče.

Starost o mé „vlčí“ děti rozhodně nekončí jejich odchodem do nového domova a na tom stavím i výběr svých budoucích majitelů; ačkoli to není povinná podmínka, snažím se vybírat si do své rodiny lidi, kteří o stálý kontakt s chovatelem, a ideálně i se zbytkem majitelů mých odchovů, budou stát též.

Často se se svými majiteli scházíme na různé společné akce a ráda bych, aby tyto naše zvyky pokračovaly i nadále a jména mých majitelů nebyla jen profil na Facebooku přidávající fotky, ale aby za nimi byla i tvář a společné vzpomínky. Výchova vlčáků není ta nejjednodušší věc na světě.  Věřím, že s mojí podporou chovatelskou a s podporou ostatních, kteří si podobnými obtížemi s mými staršími odchovy již prošli, nebo se sourozencem štěněte právě procházejí, pomůžeme lidem získat ve vlčákovi svého vysněného parťáka a zdárně přežít veškeré překážky, které je na cestě k němu čekají.